fbpx

24 lis 2021

5 Tips Tuesday: Jak przejść z B2 na C1?

Marzysz o opanowaniu języka angielskiego w stopniu zaawansowanym, ale utknąłeś na poziomie B2 i nie wiesz co dalej?  Dzisiejszy wpis może okazać się pomocny!

Często bywa tak, że gdy zaczynamy uczyć się nowego języka, czujemy się wprost świetnie! Zaczynając z czystą kartą, odkrywamy morze tajemnic. Na każdej lekcji uczymy się ogromnej ilości słówek. Poznajemy coraz to nowsze konstrukcje gramatyczne. Zaczynamy budować pierwsze zdania. Na tym etapie nietrudno zauważyć postępy.

Inaczej wygląda sytuacja, gdy osiągniemy już poziom średnio-zaawansowany. Chodzimy na zajęcia, powtarzamy słówka, gramatykę i… kompletnie nie widzimy efektów naszej pracy. Porównując tempo nauki na początkowych etapach swojej przygody z językiem obcym, wiele osób czuje frustrację i ogromna większość niestety  rzuca naukę w kąt twierdząc, że dalej już i tak nie zajdzie. Nie jest to najlepsze podejście do tematu.

Należy pamiętać, że na każdym kolejnym etapie nauki zmieniają się Twoje potrzeby. Tak więc podstawowym błędem osób, które utknęły na B2, jest próbowanie przejścia na C1 tymi samymi sposobami, które dotychczas się sprawdzały. Niestety na tym etapie, te metody już nie wystarczą. Co więc robić? Oto nasze 5 tips:

Tip 1: Codzienne słuchanie/oglądanie filmów bez napisów

Już o tym pisaliśmy nie raz. Słuchanie danego języka, nawet bierne, niesamowicie rozwija nasze kompetencje. Pozwala oswoić się z jego rytmem, oraz pomaga przyswoić nowe konstrukcje językowe i zwroty. Jednak będąc na poziomie B2, pewnie macie już to mniej więcej opanowane.

Osiągnięcie poziomu C1 natomiast nie polega tyko na suchej znajomości bardziej zaawansowanego słownictwa, ale również na umiejętności wypowiadania się na różne tematy sprawnie i bez większych przerw na zastanawianie się nad doborem odpowiednich słów. Dlatego też polecamy słuchanie nie tylko audiobooków, czy oglądanie filmów sensacyjnych, ale również słuchanie różnego rodzaju podcastów, np. z dziedziny nauki, sztuki, polityki, czy technologii. Nie koniecznie musi Was fascynować dana dziedzina, aby o niej posłuchać. Wiele darmowych podcastów możecie znaleźć np. na Spotify. Polecamy również regularne odwiedzanie strony Ted-ed, gdzie znajdziecie ciekawe konferencje naukowe .

Tip 2: Regularne czytanie tekstów na poziomie C1

Czytanie ze zrozumieniem, to kolejna praktyczna umiejętność, którą trzeba mieć opanowaną na poziomie C1. Czytanie książek w oryginale jest bardzo dobrym pomysłem, warto również sięgnąć po innego rodzaju teksty, tj.  materiały z anglojęzycznej prasy. Dzięki internetowi możesz czytać informacje z całego świata w języku angielskim, np. na stronie BBC, czy CNN.  Ciekawe artykuły możesz również znaleźć na stronie https://engoo.com/app/daily-news. Tak, jak wcześniej wspominaliśmy, aby być na poziomie C1 musisz potrafić wypowiedzieć się na każdy temat, dlatego tak istotne jest poszerzanie wiedzy w różnych dziedzinach i szlifowanie angielskiego w nowych kontekstach.

Tip 3: Rozmowa z native speakerem

Jeśli tylko macie okazję, rozmawiajcie z rodzimymi użytkownikami języka, tzw. native speakerami. Dzięki temu możecie zweryfikować, czy to, czego się uczycie znajduje zastosowanie w praktyce. Bardzo rozwijający może być wyjazd do kraju anglojęzycznego. Zafundujecie sobie w ten sposób językowe zanurzenie, które z pewnością przyspieszy proces nauki.

Taki wyjazd nie jest jednak konieczny do przejścia na poziom C1. Kolejny raz możemy skorzystać z cudu technologii, jakim jest internet. Poprzez różnego rodzaju komunikatory możemy rozmawiać z ludźmi z całego świata. Kilka tygodni temu pisaliśmy o tym, w jaki sposób uczyć się języka na Facebooku.  Jest wiele międzynarodowych grup zainteresowań, można na nich znaleźć rozmówców, z którymi możemy mieć wiele wspólnych tematów 😉

Tip 4: Rozwijanie słownictwa

Systematyczne rozwijanie słownictwa to klucz do sukcesu. Można to robić na wiele sposobów, o których już kiedyś pisaliśmy (https://almamater.pl/5-tips-tuesday-jak-uczyc-sie-nowego-slownictwa/). Na tym etapie skupcie się zwłaszcza na ćwiczeniu phrasal verbs, to one sprawiają, że wypowiedź nabiera naturalności i swobody. Bez nich nie ma C1!

Tip 5: Podejście do egzaminu C1 Advanced

To świetny sposób na wzmocnienie motywacji. Egzamin nie tylko może dać Wam konkretne potwierdzenie umiejętności, które możecie potem dołączyć do CV. Ustalona data egzaminu oraz zainwestowane pieniądze pełnią rolę bata nad głową, który nie pozwoli Wam się poddać. Jeśli potrzebujecie takiej motywacji, zapraszamy do Alma Mater na kurs przygotowujący do egzaminu Cambridge! J Solidna dawka praktycznej wiedzy gwarantowana!

Na koniec jeszcze najważniejsze: nie poddawajcie się! Niezależnie od tego jak wolno robicie postępy, nie przestawajcie iść do przodu. Przerwa w nauce tylko niepotrzebnie wydłuży Waszą drogę do upragnionego poziomu C1. Dajcie sobie czas i bądźcie cierpliwi. Warto!

Przeczytaj również

Pozostańmy w kontakcie.

Bądź na bieżąco, zapisując się do naszego newslettera.

  • Placówka egzaminacyjna british council Szkoła Angielskiego Ostrołęka Siedlce Łomża Łuków
  • Patronat British Council Szkoła Angielskiego Ostrołęka Siedlce Łomża Łuków
  • Akredytacja kuratorium oświaty Szkoła Angielskiego Ostrołęka Siedlce Łomża Łuków
  • Akredytacja Centrum Egzaminacyjnego Szkoła Angielskiego Ostrołęka Siedlce Łomża Łuków
  • Akredytacja Cambridge Dni wolne Szkoła Angielskiego Ostrołęka Siedlce Łomża Łuków
Copyright © ALMA MATER 2021