fbpx

02 wrz 2021

5 Tips Tuesday: Jak wrócić do nauki języka obcego po (dłuższej) przerwie?

Każdy, kto próbował wrócić do nauki języka obcego po dłuższej przerwie wie, że nie jest to łatwe zadanie. Często okazuje się, że znane kiedyś dobrze zasady gramatyczne oraz słownictwo odeszły w niepamięć, co powoduje zniechęcenie do podjęcia jakichkolwiek starań. Nie warto jednak poddawać się tuż przed startem! To, co kiedyś umieliśmy prawdopodobnie jest nadal gdzieś w otchłani naszego mózgu, musimy tylko spróbować się tam dostać. Ale od czego by tu zacząć? Przedstawiamy 5 wskazówek, które pomogą w nauce języka po przerwie.

Tip 1: Sprawdź swój aktualny poziom wiedzy

Aby zacząć naukę języka po przerwie, musisz wiedzieć na czym stoisz. Pierwszym krokiem jest więc zbadanie swojego poziomu. Absolutnie odradzamy korzystanie z internetowych testów online, nie otrzymasz od nich sensownej informacji na temat faktycznego poziomu swojej wiedzy. Do tego potrzebny jest profesjonalista. Dlatego też najlepiej udać się na spotkanie z metodykiem w szkole językowej lub umówić się z lektorem na lekcję indywidualną podczas, której będziesz mógł uzyskać wiarygodny feedback.

Tip 2: Zacznij od nowa.

Nie wracaj do starych schematów uczenia się. Zastanów się czemu ostatnim razem przerwałeś naukę? Być może problemem był sposób zdobywania wiedzy? Nie można spodziewać się nowych rezultatów robiąc wciąż to samo, prawda? Wyrzuć stare notatki (nie oszukujmy się, i tak do nich nie zajrzysz), podręczniki ze szkoły, do połowy uzupełnione ćwiczenia, itp. Będzie Ci wtedy łatwiej przygotować się mentalnie do tego, że zaczynasz od nowa.

Tip 3: Poszukaj nauczyciela

Naukę najlepiej rozpocząć mając plan działania. Sam zapał do nauki może nie wystarczyć. Nie mając konkretnie wyznaczonych celów, bardzo szybko entuzjazm może osłabnąć. Mierzenie się z tym w pojedynkę jest znacznie trudniejsze, dlatego też warto znaleźć dla siebie przewodnika. Zajęcia indywidualne z lektorem lub w szkole językowej zapewnią regularność zdobywania wiedzy. Pod okiem profesjonalisty będziesz mógł dużo wyraźniej zauważyć swoje postępy. Dodatkowym motywatorem tutaj będą też na pewno finanse. Znacznie trudniej będzie Ci rzucić swoje postanowienie, gdy zainwestowałeś już nie tylko swój czas ale też pieniądze.

Tip 4: Less is more

Mniej znaczy więcej. Skup się na jednej książce – najlepiej wskazanej przez metodyka lub lektora. Nie ma sensu kupować mnóstwa materiałów do ćwiczeń. Lepiej porządnie  przerobić jeden podręcznik, niż przejrzeć kilka. Tak samo sytuacja wygląda z aplikacjami na telefon, które oczywiście mają tylko wspomagać naukę, a nie stanowić jej podstawę. Wybierz sobie max. 2 lub 3 aplikacje, które Ci się sprawdzają.

Tip 5: Daj sobie czas

Nauka języka to proces, potrzeba czasu, aby zauważyć postępy. Ile czasu? To kwestia indywidualna. Nie denerwuj się, nie staraj się przyswajać jak najwięcej materiału w krótkim czasie, bo szybko może dopaść Cię brak motywacji. Doceniaj swoje małe sukcesy – nowe słówka, czy zagadnienia gramatyczne, które udało Ci się opanować. Postępy, które zaczniesz zauważać z pewnością zmotywują Cię do dalszej pracy.

Trzymamy kciuki za wszystkich walczących z powrotem do dawnych umiejętności językowych. Mamy nadzieję , że nasze wskazówki będą dla Was pomocne na placu boju.

Przeczytaj również

Pozostańmy w kontakcie.

Bądź na bieżąco, zapisując się do naszego newslettera.

  • Placówka egzaminacyjna british council Szkoła Angielskiego Ostrołęka Siedlce Łomża Łuków
  • Patronat British Council Szkoła Angielskiego Ostrołęka Siedlce Łomża Łuków
  • Akredytacja kuratorium oświaty Szkoła Angielskiego Ostrołęka Siedlce Łomża Łuków
  • Akredytacja Centrum Egzaminacyjnego Szkoła Angielskiego Ostrołęka Siedlce Łomża Łuków
  • Akredytacja Cambridge Dni wolne Szkoła Angielskiego Ostrołęka Siedlce Łomża Łuków
Copyright © ALMA MATER 2021