fbpx

24 lis 2021

5 Tips Tuesday: Dlaczego warto i jak przestać bać się popełniania błędów?

Negatywne postrzeganie błędów zaczyna się już na początku naszej przygody z edukacją. Już w pierwszych latach szkoły podstawowej jesteśmy oceniani, a błędy są nam wytykane jako coś złego. Taki stan rzeczy kreuje nasz późniejszy stosunek do błędów. W konsekwencji uczniowie często boją się odzywać, bo mogą popełnić błąd i zamykają się tylko na to, co znają bardzo dobrze. Takie podejście nie sprzyja rozwojowi. Gdy uczeń nie chce się odezwać w obawie przed kompromitacją, niestety nie jest w stanie dobrze opanować danego materiału. W końcu najlepszym sposobem na naukę języka obcego jest praktyka! Dlaczego warto i w jaki sposób zmienić podejście do popełniania błędów? Już mówimy:

Tip 1: Błędy to naturalny proces w nauce

Nauka języka obcego to proces, który zajmuje trochę czasu. Często nawet więcej niż trochę 😉 Rzeczą naturalną jest, że zanim perfekcyjnie opanujemy nowy materiał, będziemy popełniać błędy. Czy to cos złego? Absolutnie nie! Każdy ma prawo popełniać błędy, nie ma raczej na świecie osoby, która ucząc się czegoś nowego, od razu zrozumiała wszystko od A do Z. Poza tym błędy są świetnymi nauczycielami. Pozwól sobie na błędy i wyciągaj z nich wnioski.

Tip 2: Nie porównuj się do native speakerów

Zastanów się jaki jest sens porównywania się do, np. przeciętnego Anglika, który ma styczność z językiem angielskim od urodzenia, posługuje się nim na co dzień, 24h na dobę, 7 dni w tygodniu, 365 dni w roku? Jeśli mieszkasz w Polsce, gdzie codziennie komunikujesz się w ojczystym języku, a angielskiego używasz może 2 razy w tygodniu na zajęciach, to raczej nie będziesz w stanie dorównać native speakerowi. Pamiętaj jednak, że nie musisz być perfekcyjny. Znajomość angielskiego w stopniu zaawansowanym to z pewnością powód do dumy, ale naucz się też dostrzegać małe sukcesy. Dogadałeś się w sklepie na wakacjach? Zarezerwowałeś pokój w hotelu po angielsku? Świetnie! Bądź z siebie dumny. Jeśli konsekwentnie będziesz uczyć się dalej, z czasem sukcesy będą coraz większe.

Poza tym, pomyśl, że spora część osób anglojęzycznych w ogóle nie zna żadnego języka obcego, więc już masz nad nimi przewagę! 😉

Tip 3: Znasz język lepiej niż myślisz

Wiele osób ma tendencję do zaniżania swoich umiejętności. Zazwyczaj takie osoby zanim coś powiedzą, najpierw przeproszą, że ich język nie jest zbyt dobry. Taka postawa jest wynikiem nadmiernego skupiania się na błędach. Postaraj się dostrzegać swoje mocne strony. Może np. masz problemy z gramatyką, ale za to przyswajanie nowego słownictwa to dla ciebie piece of cake? Zacznij się doceniać!

Tip 4: Kto pyta, nie błądzi

Błędy popełniają nawet native speakerzy. Często popełnienie kilku drobnych błędów nie ma żadnego wpływu na rozmowę. A poza tym zawsze można na spokojnie wybrnąć z sytuacji. Zazwyczaj w rozmowie z obcokrajowcem, gdy czegoś nie zrozumiesz lub nie potrafisz powiedzieć możesz liczyć na pomoc swojego rozmówcy. Poproś, aby powiedział to wolniej lub innymi słowami, parafrazuj jego wypowiedź by sprawdzić, czy na pewno dobrze go zrozumiałeś. Wyobraź sobie, jak by to było, gdybyście rozmawiali po polsku. Raczej nie wyśmiewał się byś się ze swego rozmówcy i nie wytykał palcami błędów, które popełnia. Ponadto komunikacja to nie tylko słowa, ale również gesty, mimika twarzy, które pomagają nam wyrazić swoje myśli.

Tip 5: Odwagi!

Pewność siebie w posługiwaniu się językiem obcym zwykle przychodzi z czasem, ale warto pamiętać, że tylko poprzez regularne używanie języka, jesteśmy w stanie go dobrze opanować. Nie bój się odzywać na zajęciach, czy rozmawiać z obcokrajowcami. Jeśli w trakcie rozmowy, ktoś zwróci ci uwagę na popełniony błąd, nie obrażaj się, tylko spytaj o poprawną formę i postaraj się ją zapamiętać. Umiejętności zdobytych w ten sposób nie da się wykształcić poprzez wertowanie podręczników.

Na zakończenie warto przytoczyć słowa klasyka:

„Tylko ten nie popełnia błędów, kto nic nie robi” Napoleon Bonaparte.

Róbmy więc swoje i bez skrępowania popełniajmy nowe błędy!

Przeczytaj również

Pozostańmy w kontakcie.

Bądź na bieżąco, zapisując się do naszego newslettera.

  • Placówka egzaminacyjna british council Szkoła Angielskiego Ostrołęka Siedlce Łomża Łuków
  • Patronat British Council Szkoła Angielskiego Ostrołęka Siedlce Łomża Łuków
  • Akredytacja kuratorium oświaty Szkoła Angielskiego Ostrołęka Siedlce Łomża Łuków
  • Akredytacja Centrum Egzaminacyjnego Szkoła Angielskiego Ostrołęka Siedlce Łomża Łuków
  • Akredytacja Cambridge Dni wolne Szkoła Angielskiego Ostrołęka Siedlce Łomża Łuków
Copyright © ALMA MATER 2021