fbpx

03 wrz 2021

5 Tips Tuesday: Jak uczyć się nowego słownictwa?

Nauka nowego słownictwa wydaję się być dosyć prosta. W przeciwieństwie do gramatyki, gdzie trzeba zrozumieć zastosowanie i rozmaite konstrukcje gramatyczne, słówek wystarczy się tylko nauczyć na pamięć. Takie podejście może się sprawdzić, jeżeli np. uczymy się na sprawdzian z j. angielskiego i musimy szybko wkuć kilkadziesiąt słówek. Gorzej jednak jeśli chcemy aby te słówka zostały z nami na dłużej.  Oto nasze wskazówki:

Tip 1: Krótka lista

Uczenie się kilkuset czy nawet kilkudziesięciu słówek na raz to tzw. syzyfowa praca. Wszystkie te słówka prawdopodobnie trafią do naszej pamięci krótkotrwałej, przez co po paru dniach niewiele z tej wiedzy nam zostanie.  Czemu tak jest? Otóż nasz mózg selekcjonuje treści by uchronić się przed przeładowaniem informacjami.  Abyśmy mogli używać  słownictwa swobodnie, musi ono trafić do naszej pamięci długotrwałej, co niestety zajmuje trochę czasu. Lepiej jest więc uczyć się mniejszej liczby słówek, np. max 10 słówek tygodniowo.

Tip 2: Kontekst

Niezwykle istotne jest nie tylko rozumienie znaczenia danego słowa, ale też umiejętność zastosowania go w wypowiedzi. Dlatego też zawsze uczcie się słówek w kontekście! Przykłady użycia danego słowa, czy wyrażenia możecie sprawdzić np. w słowniku internetowym Diki.pl, o którym wspominaliśmy w poprzednim wpisie. Najlepiej jednak jeżeli te zdania będą wymyślone przez Was i w jakiś sposób związane z Waszym życiem. Wtedy najszybciej je zapamiętacie.

Tip 3: Aplikacje

Znów wracamy do tematu aplikacji 😉 Jest ich cała masa, w dodatku w większości za darmo, więc szkoda było by nie skorzystać! Dzięki aplikacjom możecie np. ćwiczyć słówka jadąc autobusem, albo czekając w kolejce. Możecie korzystać z takich, które mają gotowe zestawy do powtarzania, np. Memrise, lub układać własne, np. fiszki w Quizlecie, czy Fiszkotece.

Tip 4: Nagrywajcie się

Na początku może się to wydawać dziwne. Ale to naprawdę działa! Jest to niezwykle pomocne szczególnie, gdy uczycie się samodzielnie. W ten sposób przyzwyczaicie się do swojego głosu po angielsku oraz poćwiczycie wymowę. Możecie np. opowiadać o ciekawej książce, która przeczytaliście, czy ostatnio obejrzanym filmie, albo tworzyć audio-pamiętnik, w którym będziecie opowiadać co Wam się przydarzyła w ciągu dnia. Starajcie się w tych nagraniach używać przede wszystkim nowych słówek i zwrotów, które chcecie zapamiętać.

Tip 5: Chill out

Last but not least – wyluzuj! Nie stresujcie się tym, że znów jakieś słówko wyleciało Wam z głowy. Zapominanie jest integralna częścią procesu uczenia się, dlatego też bądźcie dla siebie cierpliwi!

A jakie są Wasze sposoby na naukę słówek? Dajcie znać w komentarzu!

Przeczytaj również

Pozostańmy w kontakcie.

Bądź na bieżąco, zapisując się do naszego newslettera.

  • Placówka egzaminacyjna british council Szkoła Angielskiego Ostrołęka Siedlce Łomża Łuków
  • Patronat British Council Szkoła Angielskiego Ostrołęka Siedlce Łomża Łuków
  • Akredytacja kuratorium oświaty Szkoła Angielskiego Ostrołęka Siedlce Łomża Łuków
  • Akredytacja Centrum Egzaminacyjnego Szkoła Angielskiego Ostrołęka Siedlce Łomża Łuków
  • Akredytacja Cambridge Dni wolne Szkoła Angielskiego Ostrołęka Siedlce Łomża Łuków
Copyright © ALMA MATER 2021