fbpx

03 wrz 2021

5 Tips Tuesday: Przydatne aplikacje do nauki języków obcych

Smartfon może okazać się bardzo pomocnym narzędziem do nauki języków obcych.  Dziś chcemy Wam zaprezentować kilka przydatnych aplikacji, które mogą pomóc Wam poszerzyć zasób słownictwa oraz pożytecznie spożytkować czas. Wybór aplikacji do nauki angielskiego to oczywiście kwestia całkowicie indywidualna. Aplikacje, które kochają Wasi znajomi, mogą po prostu kompletnie nie zgrać się z Waszym sposobem na naukę. Być może nasza lista Was zainspiruje, ale jeżeli macie apkę, która się Wam lepiej sprawdza – trzymajcie się jej!

Tip 1: Quizlet

To aplikacja, w której uczymy się poprzez tzw. fiszki. Fiszka to kartonik z hasłem na jednej stronie oraz definicją, tłumaczeniem na stronie odwrotnej. W aplikacji możemy korzystać z gotowych zestawów, lub też stworzyć własne na stronie quizlet.com. Dużym plusem jest to, że aplikacja jest darmowa i nie ma limitu tworzonych fiszek. Przy nauce języków obcych na pewno pomocna będzie opcja włączenia dźwięku, dzięki czemu fiszka „mówi” nam jak wypowiedzieć dane słowo lub wyrażenie. Oczywiście działanie tej aplikacji nie ogranicza się wyłącznie do nauki języków obcych. Jest to dobry sposób na zapamiętanie słownictwa, ale korzystając z fiszek można powtarzać różnego typu materiał, np. daty historyczne, czy definicje.

Tip 2: Diki

Jest to poręczny słownik internetowy, dzięki któremu szybko sprawdzimy znaczenie danego słowa, czy wyrażenia. Szukając nieznanego słówka możemy też znaleźć tutaj przykładowe zdania z wzorami zastosowania oraz wymowę z podziałem na wariant amerykański i brytyjski. Niewątpliwym plusem jest też duży zasób słownictwa. Oprócz ogólnego słownika języka angielskiego zawiera słowniki specjalistyczne, w tym medyczny, prawniczy, marketingowy, informatyczny czy biznesowy. Brakujące hasła można zgłaszać, a zgłoszenia są rozpatrywane zwykle w ciągu kilku dni.

Tip 3: Phrasal Verbs

Jest to bardzo prosta aplikacja, zawierająca tak naprawdę niewiele tytułowych „phrasal verbs” (czasowniki frazowe uzyskiwane przez połączenie czasownika z przyimkiem, przysłówkiem lub oboma), co niekoniecznie musi być wadą. Dzięki temu możemy szybko przyswoić najbardziej popularne czasowniki frazowe, które są niezwykle ważne w języku angielskim. Urzekła nas tutaj szata graficzna, dzięki której nauka jest dużo przyjemniejsza, a chwytliwe obrazki sprawiają, że zwroty szybciej zapadają w pamięć.

Tip 4: BBC Learning English

BBC Learning English to dział BBC World Service poświęcony nauczaniu języka angielskiego. Usługa zapewnia bezpłatne zasoby i zajęcia dla nauczycieli i uczniów, głównie za pośrednictwem strony internetowej, ale też wachlarza aplikacji mobilnych. Główna aplikacja BBC Learning English, o której tutaj mowa, jest skierowana do osób od poziomu średniozaawansowanego wzwyż. Można w niej znaleźć kilka modułów, m.in. 6 Minutes English – 6 minutowy filmik lub nagranie, omawiający dane zagadnienie z j. angielskiego, czy też The English We Speak, w którym można zapoznać się z popularnymi angielskimi zwrotami. Do każdego programu dołączona jest transkrypcja, dzięki czemu można po odsłuchaniu sprawdzić niezrozumiałe zwroty. Filmiki mają często zabarwienie humorystyczne, przez co oglądanie ich, to sama przyjemność.

Tip 5: News in Levels

Lubicie być na bieżąco z tym, co się dzieje na świecie? Ta aplikacja super się Wam sprawdzi! Znajdziemy tutaj wiadomości ze świata rozpisane na 3 poziomy trudności. Każdego newsa można odsłuchać  na nagraniu, którego tempo jest dostosowane do poziomu zaawansowania, oraz przeczytać jego transkrypcję, w której zaznaczone są i wyjaśnione potencjalnie problematyczne słówka. Aplikacja ta oprócz poszerzania wiedzy o świecie, pomoże w ćwiczeniu rozumienia ze słuchu oraz czytania ze zrozumieniem.

Warto zaznaczyć, że nie ma sensu korzystanie z  20 apek na raz. W tym przypadku mniej znaczy więcej. Aplikacje mogą okazać się bardzo pomocne w nauce języka, stanowią one tylko dodatkową pomoc, a nie jej podstawę. Nie nauczycie się języka bazując tylko na stukaniu w ekran telefonu!

Jeżeli  macie jakieś aplikacje, które wyjątkowo przypadły Wam do gustu, podzielcie się nimi w komentarzu!

Kategorie

Przeczytaj również

Pozostańmy w kontakcie.

Bądź na bieżąco, zapisując się do naszego newslettera.

  • Placówka egzaminacyjna british council Szkoła Angielskiego Ostrołęka Siedlce Łomża Łuków
  • Patronat British Council Szkoła Angielskiego Ostrołęka Siedlce Łomża Łuków
  • Akredytacja kuratorium oświaty Szkoła Angielskiego Ostrołęka Siedlce Łomża Łuków
  • Akredytacja Centrum Egzaminacyjnego Szkoła Angielskiego Ostrołęka Siedlce Łomża Łuków
  • Akredytacja Cambridge Dni wolne Szkoła Angielskiego Ostrołęka Siedlce Łomża Łuków
Copyright © ALMA MATER 2021