fbpx

24 lis 2021

5 Tips Tuesday: Jak uczyć się angielskiej wymowy?

Każdy, kto uczy się języka angielskiego, wie, że pisownia słów często znacznie różni się od ich wymowy przez co stanowić może ona prawdziwe wyzwanie. Szczęśliwie przyszło nam żyć w czasach, w których mamy niezliczone możliwości i środki do nauki. Dziś przedstawimy Wam kilka pomysłów w jaki sposób możecie ćwiczyć swoją wymowę samodzielnie w domu.

„Dearest creature in creation

Studying English pronunciation…”  Gerard Nolst Trenité – The Chaos (1922)

Wymowa nie ogranicza się wyłącznie do „brzmienia słowa i litery”, ale obejmuje też inne ważne zagadnienia. Należy w niej wziąć pod uwagę również takie aspekty, jak: intonacja (wznoszący się lub opadający ton głosu w zależności od rodzaju wypowiadanego zdania), akcent (nacisk na konkretne sylaby lub słowa w wypowiedzi) oraz mowa łączona (inne brzmienie słów w naturalnej dłuższej wypowiedzi niż osobno). To wszystko wpływa na właściwą wymowę. Jak więc ja ćwiczyć? Oto nasze wskazówki:

Tip 1: Słuchaj!

Poprawna wymowa to nie tylko umiejętność wypowiadania poszczególnych dźwięków, lecz również łączenie ich w zdania oraz odpowiednia intonacja. Słuchaj jak najczęściej nagrań w języku obcym, aby oswoić się z jego melodią. Możesz zatrzymywać nagrania i powtarzać poszczególne zwroty i całe zdania. Pomocne mogą się okazać filmy w oryginalnej angielskiej wersji językowej, podcasty po angielsku na interesujące Cię tematy, czy nawet piosenki.

Tip 2: Korzystaj ze słowników online

Gdy poznajesz nowe angielskie słowo, upewnij się, czy na pewno dobrze je wymawiasz. Oprócz słowników w wersji książkowej, z transkrypcjami fonetycznymi, dostępne są również liczne słowniki online, w których można posłuchać, w jaki sposób wymawia się słowa, np. Diki.pl. Dzięki temu unikniesz utrwalania złych nawyków – od początku będziesz poprawnie wymawiać nowe słowa.

Tip 3: Naucz się zapisu fonetycznego

Transkrypcja fonetyczna to swoisty kod, który pozwoli Ci lepiej zrozumieć wymowę języka angielskiego.  Nie jest to obowiązkowe oczywiście, ale na pewno bardzo ułatwi Ci naukę. Transkrypcja otwiera oczy na różnice w wymowie poszczególnych dźwięków oraz wskazuje, które sylaby należy akcentować.

Tip 4: Nagrywaj się

Często nieświadomie popełniamy w wymowie błędy, które trudno nam samodzielnie zweryfikować. Jeżeli nie masz kontaktu z lektorem, który najlepiej oceni to, jak mówisz w języku obcym, nagrywaj swój głos i odsłuchuj, jak wymawiasz po angielsku poszczególne słowa. W ten sposób łatwiej Ci będzie zauważyć popełniane przez siebie błędy.

Kiedy już przywykniesz do brzmienia własnego głosu (chyba wszyscy nienawidzimy przesłuchiwać swoje nagrania), zobaczysz, jak łatwo wyłapiesz popełniane błędy i jak szybko zrobisz postępy. Zachowaj gdzieś te nagrania, a przesłuchując je za kilka miesięcy bądź lat, zobaczysz, jak bardzo podniósł się twój poziom angielskiego.

Tip 5: Ćwicz!

Języki charakteryzują się bogactwem różnorodnych dźwięków, a nasze usta dostosowują się do ich wymawiania. Jednak artykulacja niektórych z nich jest dla nas bardzo trudna, ponieważ nie występują one w naszym języku ojczystym. W ich opanowaniu pomagają ćwiczenia – podobne do treningu sportowego lub nauki tańca. Ważne jest przyzwyczajanie ust do takiego ułożenia, które umożliwi wymowę nowych dźwięków. Im więcej będziesz ćwiczyć, tym łatwiej osiągniesz właściwe efekty.

Nie martw się, jeśli nadal popełniasz błędy w angielskiej wymowie. Jest ona dość skomplikowana, ale regularne ćwiczenia sprawią, że pokonasz związane z nią trudności. Jeśli jednak trudno jest Ci się zmotywować do samodzielnej, regularnej nauki, zapraszamy na nasze zajęcia, gdzie wykwalifikowani lektorzy pomogą Ci z trudami wymowy angielskiej 🙂

 

Przeczytaj również

Pozostańmy w kontakcie.

Bądź na bieżąco, zapisując się do naszego newslettera.

  • Placówka egzaminacyjna british council Szkoła Angielskiego Ostrołęka Siedlce Łomża Łuków
  • Patronat British Council Szkoła Angielskiego Ostrołęka Siedlce Łomża Łuków
  • Akredytacja kuratorium oświaty Szkoła Angielskiego Ostrołęka Siedlce Łomża Łuków
  • Akredytacja Centrum Egzaminacyjnego Szkoła Angielskiego Ostrołęka Siedlce Łomża Łuków
  • Akredytacja Cambridge Dni wolne Szkoła Angielskiego Ostrołęka Siedlce Łomża Łuków
Copyright © ALMA MATER 2021