fbpx

24 lis 2021

5 Tips Tuesday: Jak wybrać szkołę językową?

Przed rozpoczęciem nowego roku szkolnego, osoby chcące uczyć się języka stają przed dylematem, na co zwrócić uwagę przy wyborze szkoły językowej? Ofert na rynku jest wiele. Wszystkie szkoły językowe reklamują się jako profesjonalne i skuteczne. Jak jednak wybrać z całej masy ofert i sloganów reklamowych tę szkołę, która faktycznie zagwarantuje skuteczną naukę języka? Dla ułatwienia opracowaliśmy 5 wskazówek, na co zwrócić uwagę przy wyborze szkoły językowej.

Tip 1: Doświadczenie

Dowiedz się jak długo dana szkoła istnieje na rynku. Jeśli szkoła prosperuje od lat, to znaczy, że ma spore doświadczenie, sprawdzone metody nauczania wypracowane przez lata i można sądzić, że dobrze spełnia ona swoje zadania skoro stale przyciąga kolejnych uczniów. Dzięki małemu śledztwu dowiesz się, czy warto jej zaufać i czy nie zniknie z rynku, zanim Ty lub Twoje dziecko zdąży się w niej zadomowić.

Tip 2: Spójny program zajęć i możliwość rozwoju

Oprócz efektywnego i przemyślanego programu nauczania, dobra szkoła językowa powinna oferować jasną ścieżkę rozwoju edukacyjnego. Dopytaj, jak rozplanowany jest kurs w wybranej szkole językowej na dany rok szkolny oraz jego kontynuacja na kolejne lata. Spójny program i dopracowane ścieżki rozwoju to gwarancja sukcesywnego podnoszenia kwalifikacji językowych. Logicznie zaplanowana nauka na kolejne lata, aż do poziomu biegłości językowej to z pewnością najważniejsza cecha wyróżniająca dobrą szkołę językową. Idealnie, jeżeli kończąc kurs otrzymujesz certyfikat, który świadczy o Twojej znajomości języka i jest honorowany w kraju i za granicą.

Tip 3: Częstotliwość i długość zajęć

Zwróć uwagę jak często odbywają się zajęcia. Jedno spotkanie w tygodniu to stanowczo za mało by móc wypracować pewną regularność w nauce! Dobra szkoła powinna zagwarantować min. 2 spotkania na tydzień, a długość lekcji powinna być dostosowana do możliwości percepcyjnych Słuchaczy – młodsi uczniowie powinni mieć krótsze zajęcia 45-60min, a starsi dłuższe, 60-90min. Warto też przeliczyć jaki jest stosunek liczby godzin do ceny, ponieważ wiele szkół szczyci się niskimi cenami, ale po wnikliwym zapoznaniu się z ofertą okazuje się, że niestety nie ma zbyt wiele zajęć w tym tanim kursie.

Tip 4: System rekrutacji i weryfikacji postępów uczniów

O ile w przypadku przedszkolaków ma to mniejsze znaczenie, o tyle przy dzieciach szkolnych i młodzieży sprawdzenie umiejętności językowych przed przydzieleniem ich do właściwej grupy jest bardzo istotne. Ważne, aby do grupy trafiły osoby na tym samym poziomie językowym, a także (zwłaszcza w przypadku dzieci) w podobnym wieku, tak by każdy czuł się komfortowo. Nie mniej ważna jest weryfikacja postępów w nauce już w trakcie edukacji w szkole: wewnętrzna (szkolna) i zewnętrzna (np. poprzez brytyjskie egzaminy). Dzięki nim na bieżąco można sprawdzić stopień zaawansowania i robione postępy. Sami obiektywnie nie jesteśmy w stanie ich ocenić i właśnie dlatego tak duże znaczenie ma to w jaki sposób otrzymujemy informacje zwrotne.  Zapytaj, czy w szkole są regularnie przeprowadzane testy sprawdzające zdobyte umiejętności i motywujące do regularnej nauki? Czy prowadzony jest dziennik elektroniczny, w którym na bieżąco możesz śledzić postępy swojego dziecka? Jakie są warunki promocji do następnej klasy? I czy w ogóle są jakieś warunki?

Tip 5: Akredytacja i współpraca z instytucjami 

Istnieje wiele instytucji zajmujących się kontrolą jakości systemu nauczania. Instytucje te odwiedzają szkoły i sprawdzają na jakim poziomie jest przekazywana wiedza. Jeśli szkoła posiada certyfikat jakości to jest duże prawdopodobieństwo, że jest to szkoła lepsza od tych, które go nie mają. Prestiż szkoły z pewnością podnosi współpraca z instytucjami, takimi jak, np. British Council, czyli instytucją reprezentującą Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej w zakresie współpracy kulturalnej oraz edukacyjnej, z nastawieniem na naukę języka angielskiego.

 

Wymienione powyżej czynniki, są naszym zdaniem najważniejsze przy wyborze odpowiedniej szkoły, bo to one świadczą o efektywności nauki. Zastanawiając się nad wyborem sprawdź i porównaj oferty lokalnych szkół językowych pod tym kątem, aby pieniądze, które wydasz na naukę okazały się dobrą inwestycją. Kiedy już wybierzesz, jedyne czego będziesz jeszcze potrzebować to motywacja, bo niestety żadna szkoła nie ma cudownych metod, którymi bija wiedzę do głowy 😉

A Wy na co jeszcze zwracacie uwagę wybierając szkołę językową? Podzielcie się z nami swoimi doświadczeniami  🙂

BONUS

To teraz czas na część samochwalczą 😉 Dlaczego warto więc wybrać Alma Mater?

Tip 1: Uczymy języków już ponad 30 lat! Mamy 4 filie: w Ostrołęce, Łomży, Siedlcach i Łukowie. Co roku na nasze kursy uczęszcza ponad 2000 słuchaczy. Mamy skuteczne metody nauczania, które  doskonaliliśmy przez lata.

Tip 2: W naszej szkole nauka jest logicznie zaplanowana na kolejne lata, aż do poziomu biegłości językowej. Z każdym kolejnym rokiem podnosimy poprzeczkę, tak by nauka była wyzwaniem i dawała efekty i satysfakcję.

Tip 3: Zajęcia w Alma Mater na każdym poziomie są prowadzone dwa razy w tygodniu. W młodszych grupach wiekowych jedna lekcja trwa 50-60min, a w starszych 90min. Cały kurs trwa zwykle 118-122 godziny lekcyjne, dzięki temu uczniowie mają zapewnioną systematyczną naukę przez cały rok (od końca września/początku października do połowy czerwca).

Tip 4: Przed przydzieleniem do grupy, słuchacz przechodzi przez rekrutację, która składa się z dwóch części: rozmowa z metodykiem i test. Na podstawie wnikliwej analizy umiejętności przydzielamy najbardziej optymalną grupę dla danej osoby. Zwracamy również uwagę na wiek w przypadku dzieci oraz to na jakim etapie rozwoju/edukacji jest dziecko. Chcemy, by nasi uczniowie czuli się komfortowo, bo tylko wtedy mogą swobodnie przyswajać wiedzę.

Tip 5: Posiadamy Akredytację Kuratora Oświaty oraz już od 1996 roku współpracujemy z instytucją British Council, która przeprowadza w naszej szkole egzaminy Cambridge (FCE i CAE), dzięki czemu już ponad 3500 absolwentów skończyło u nas kurs z międzynarodowym certyfikatem.

Jeśli jeszcze wahasz się nad wyborem odpowiedniej szkoły, zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą osobiście w sekretariacie szkoły lub przez telefon. Chętnie odpowiemy na wszystkie pytania 🙂

 

Przeczytaj również

Pozostańmy w kontakcie.

Bądź na bieżąco, zapisując się do naszego newslettera.

  • Placówka egzaminacyjna british council Szkoła Angielskiego Ostrołęka Siedlce Łomża Łuków
  • Patronat British Council Szkoła Angielskiego Ostrołęka Siedlce Łomża Łuków
  • Akredytacja kuratorium oświaty Szkoła Angielskiego Ostrołęka Siedlce Łomża Łuków
  • Akredytacja Centrum Egzaminacyjnego Szkoła Angielskiego Ostrołęka Siedlce Łomża Łuków
  • Akredytacja Cambridge Dni wolne Szkoła Angielskiego Ostrołęka Siedlce Łomża Łuków
Copyright © ALMA MATER 2021