fbpx

17 wrz 2021

5 Tips Tuesday: Co zrobić, gdy tracisz motywację do nauki?

Jeżeli kiedykolwiek uczyłeś się jakiejś nowej umiejętności, zapewne wiesz z doświadczenia, że pozostanie nieziemsko zmotywowanym, aż do momentu osiągnięcia perfekcji w danej dziedzinie jest niemal niemożliwe. Na fali ekscytacji podjęte przedsięwzięcie wydaje się być super proste, ale często nasza motywacja przegrywa nierówną walkę z rzeczywistością. Tak też się dzieje w przypadku nauki języków obcych. Jeżeli Twoim noworocznym postanowieniem na 2021 rok jest właśnie nauka języka, lepiej przeczytaj ten wpis 😉

Regularnie odczuwane spadki motywacji są czymś często spotykanym wśród osób uczących się języków obcych. Niestety wielu z nich właśnie z tego powodu zupełnie odpuszcza naukę. Bardzo trudno jest utrzymać naszą motywację na stale wysokim poziomie, ale możemy walczyć z jej brakiem. Jak? Oto nasze wskazówki:

Tip 1: Znajdź odpowiedni moment

Moment, w którym planujemy rozpocząć naukę nie jest bez znaczenia. Jeżeli np. zamierzasz zacząć uczyć się od początku roku, ale wiesz, że będziesz musiał zrobić sobie dłuższą przerwę po miesiącu, ze względu na wyjazd, stan zdrowia czy inne ważne sprawy, lepiej jednak odłóż to na potem. Przerwa w nauce może skutecznie zdemotywować do dalszej pracy ze względu na brak widocznych rezultatów. Tak samo jest z tak zwanymi „zajęciami spontanicznymi”. Kiedy wiesz, że przez natłok obowiązków nie dasz rady uczyć się regularnie, lepiej spróbuj przeorganizować swój grafik, tak aby znaleźć czas na naukę, lub przeczekaj trudny okres i zacznij, kiedy będziesz mieć więcej czasu. Bardzo ważne jest to, aby naukę języka obcego sensownie zaplanować. Działając chaotycznie nie uzyskamy szybkich postępów. Dlatego też najpierw dobrze się zastanów, czy rzeczywiście to jest odpowiedni moment, i czy na pewno będziesz w stanie wytrwać w swoim postanowieniu.

Tip 2: Przekuj motywację w nawyk

Sama motywacja nie wystarczy. Nasz entuzjazm, choćby nie wiadomo jak silny, jest niestety ulotny. Aby wytrwać w swoim postanowieniu potrzebujemy czegoś znacznie silniejszego od motywacji, i tu z pomocą przychodzi nam NAWYK. Silne przyzwyczajenie i wytrwałość sprawiają, że nawet pomimo fatalnej pogody idziecie na zajęcia. To właśnie nawyk sprawia, że nie odpuszczacie. Dlatego polecamy zajęcia w szkole językowej, które szybko pomogą Wam wypracować nawyk uczenia się 😉

Tip 3: Ustal priorytety

Czy zdarza wam się odkładać naukę na potem? Na koniec dnia, tygodnia, aż załatwicie wszystkie inne ważne sprawy? Błąd! Jeżeli nauka języka obcego jest na końcu Waszej listy priorytetów, to za każdym razem będzie spychana na potem, a to słynne potem niestety zazwyczaj wiąże się ze zmęczeniem i zupełnym brakiem motywacji. W rezultacie albo odrabiacie pracę domową na szybko, żeby cokolwiek było, albo w ogóle machacie ręką na naukę. Kolejny raz podkreślamy, że najbardziej skuteczne jest działanie według wcześniej ustalonego planu! Najlepiej zaplanować ćwiczenie języka z samego rana, wtedy od razu będziecie mogli odhaczyć naukę z listy zadań. Dzięki temu nie będziecie musieli zaprzątać sobie pół dnia głowy tym, jak bardzo Wam się nie chce zabrać za naukę.

Tip 4: Zmień sposób nauki

Ta sama metoda = te same rezultaty. Jeżeli wcześniej uczyliście się języka na zajęciach indywidualnych z lektorem i nie przyniosły one zadowalających rezultatów, to nie ma sensu kolejny raz zaczynać nauki w ten sam sposób. Może warto wtedy spróbować zajęć grupowych? Na takich lekcjach panuje zupełnie inna dynamika i możliwe, że właśnie ona będzie Wam bardziej odpowiadać. Z drugiej strony jednak, jeżeli do tej pory chodziliście na zajęcia grupowe i nie zrobiliście dużych postępów, to może warto pomyśleć o zajęciach 1 na 1 z lektorem, lub może zmienić szkołę językową? Jeśli dana metoda nauczania nie jest dla Was satysfakcjonująca, to nie ma co oczekiwać  cudów, że z czasem coś się zmieni. Lepiej popróbować różnych metod, by móc znaleźć coś odpowiedniego dla siebie.

Tip 5: Śpiesz się powoli

Nauka języka to proces, jak już kiedyś wspominaliśmy. Lepiej nie oczekiwać od siebie wielkich rezultatów od razu, bo to jest niemal niemożliwe. W ten sposób łatwo się zniechęcić do dalszej nauki. Najlepszym sposobem na przerost ambicji jest wyznaczanie sobie prostych, krótkoterminowych celi, np. jedno nowe słówko dziennie. Nauka jest dużo bardziej przyjemna, gdy możemy dostrzec jej rezultaty, nawet tak drobne jak jedno nowe zapamiętane słówko.

A jak z Waszą motywacją na początku 2021? Czy nadal trwacie w swoich postanowieniach?

Przeczytaj również

Pozostańmy w kontakcie.

Bądź na bieżąco, zapisując się do naszego newslettera.

  • Placówka egzaminacyjna british council Szkoła Angielskiego Ostrołęka Siedlce Łomża Łuków
  • Patronat British Council Szkoła Angielskiego Ostrołęka Siedlce Łomża Łuków
  • Akredytacja kuratorium oświaty Szkoła Angielskiego Ostrołęka Siedlce Łomża Łuków
  • Akredytacja Centrum Egzaminacyjnego Szkoła Angielskiego Ostrołęka Siedlce Łomża Łuków
  • Akredytacja Cambridge Dni wolne Szkoła Angielskiego Ostrołęka Siedlce Łomża Łuków
Copyright © ALMA MATER 2021