fbpx

03 wrz 2021

5 Tips Tuesday: Jak uczyć się języka poprzez filmy i seriale?

W poprzednim wpisie zachęcaliśmy do słuchania nagrań w języku obcym aby osłuchać się z jego brzmieniem, dziś chcielibyśmy Was przekonać, że również materiały video w postaci filmów, czy seriali są świetne do rozwijania rozumienia ze słuchu.  W końcu najlepsze rezultaty można osiągnąć, gdy łączymy przyjemne z pożytecznym i nawet  nie czujemy, że się uczymy. Oto nasze 5 wskazówek w jaki sposób skutecznie uczyć się oglądając film lub serial:

Tip 1: Wybierz odpowiedni materiał

Aby móc oglądać film bez lektora czy polskich napisów z przyjemnością, trzeba wybrać coś, co pasuje do naszego poziomu zaawansowania. Jeżeli jesteś na etapie początkującym najlepiej zacznij od filmów animowanych. Jeśli już widziałeś te filmy – tym lepiej! Nie będziesz mieć większych problemów ze zrozumieniem co się dzieje i będziesz mógł się bardziej skupić na wypowiadanych kwestiach.

Tip 2: Wyłącz napisy

Napisy bywają pomocne, zwłaszcza dla osób na niższym poziomie zaawansowania, jednak potrafią rozpraszać i odciągać uwagę od głównego celu tego ćwiczenia jakim jest rozwijanie rozumienia ze słuchu. W prawdziwym życiu nikt nie pokazuje nam transkrypcji tego, co do nas mówi, musimy sobie radzić sami bazując na naszym słuchu.  Jeżeli oglądanie bez napisów sprawia Ci trudność, możesz np. obejrzeć dany fragment dwa razy – pierwszy raz bez, drugi z napisami.

Tip 3: Powtarzaj na głos

Gdy spodoba Ci się jakieś usłyszane wyrażenia, czy słowo, powtórz je nagłos. Staraj się wtedy imitować intonację aktora. Naśladowanie naturalnej wymowy rodzimych użytkowników języka jest bardzo pomocne jeśli zależy Ci na poprawieniu płynności językowej.

Tip 4: Od czasu do czasu zajrzyj do słownika

Podczas oglądania co jakiś czas możesz włączyć pauzę i sprawdzić słowo, czy wyrażenie, którego nie rozumiesz w słowniku, zwłaszcza jeżeli przewija się ono wielokrotnie w danym materiale. Oczywiście nie zachęcamy do oglądania ze słownikiem na kolanach i sprawdzania każdego niezrozumiałego słowa. W ten sposób możesz tylko się zniechęcić. Warto jednak od czasu do czasu zanotować kilka wyrażeń, które Ci się spodobały i np. sprawdzić je po obejrzeniu całego materiału.

Tip 5: Nie zrażaj się jeżeli nie będziesz wszystkiego rozumieć

Zakres słownictwa jest tak szeroki, że nie ma opcji, abyś rozumiał każde jedno słowo. Nie ma sensu więc się denerwować z tego powodu. Najważniejsze jest, by rozumieć ogólny sens wypowiedzi i mniej więcej śledzić wątki.

Podsumowując, aby efektywnie uczyć się języka obcego, należy jak najczęściej się z nim stykać, najlepiej codziennie. Jeżeli więc narzekasz na brak czasu na naukę, to może warto wieczorem obejrzeć jakiś film, czy serial w oryginalnej wersji językowej?

Przeczytaj również

Pozostańmy w kontakcie.

Bądź na bieżąco, zapisując się do naszego newslettera.

  • Placówka egzaminacyjna british council Szkoła Angielskiego Ostrołęka Siedlce Łomża Łuków
  • Patronat British Council Szkoła Angielskiego Ostrołęka Siedlce Łomża Łuków
  • Akredytacja kuratorium oświaty Szkoła Angielskiego Ostrołęka Siedlce Łomża Łuków
  • Akredytacja Centrum Egzaminacyjnego Szkoła Angielskiego Ostrołęka Siedlce Łomża Łuków
  • Akredytacja Cambridge Dni wolne Szkoła Angielskiego Ostrołęka Siedlce Łomża Łuków
Copyright © ALMA MATER 2021