fbpx

23 lis 2021

5 Tips Tuesday: (Nie)banalne sposoby na skuteczne zapamiętywanie cz. I

“Rule your mind, or it will rule you.”  Horace

Wiele osób postrzega uczenie się nowych rzeczy, w tym języków obcych, niezbyt pozytywnie. Przyczyną takiego podejścia może być fakt, że nikt nie powiedział nam JAK mamy się uczyć i najzwyczajniej w świecie źle się do tego zabieramy.  Niewiele osób wie, że istnieją nowoczesne i naukowo przebadane metody, dzięki którym możemy szybciej zapamiętywać , nie tracąc przy tym czasu i energii. I o nich właśnie będziemy dziś prawić J Metod tych jest całkiem sporo, dlatego też podzieliliśmy nasz wpis na dwie części. Jesteśmy pewni, że i tak nie wyczerpiemy tego tematu, więc jeśli macie swoje pomysły i przemyślenia w dziedzinie sztuki zapamiętywania, piszcie śmiało! A tym czasem przedstawiamy Wam 5 trików skutecznego zapamiętywania, o których możecie przeczytać na naszym blogu:

Tip 1: Technika Pomodoro

Jest to technika zarządzania czasem, w której dzielimy pracę/naukę na 25 minutowe sekcje. Nazwa Pomodoro pochodzi od kuchennego timera, którego wynalazca tej metody (Francesco Cirillo) użył w swoich pierwszych eksperymentach. Jak to wygląda w praktyce?

  1. Tworzysz przejrzystą listę zadań do wykonania/ rzeczy do nauczenia w najbliższym czasie, np. nauczenie się 30 czasowników nieregularnych.
  2. Ustawiasz czasomierz na 25min, może to być budzik w telefonie, czy timer kuchenny. Przy czym wyłączasz wszystkie tzw. rozpraszacze, jak telefon czy telewizja.
  3. Uczysz się w pełnym skupieniu do momentu, aż zadzwoni budzik.
  4. Robisz 5 minut przerwy. Najlepiej jeśli podczas przerwy rozruszasz się trochę, zrobisz kilka przysiadów, czy zmyjesz naczynia.
  5. Po tych 5 minutach możesz zrobić kolejne „Pomodoro”, czyli 25 minut skupienia, ale po czterech Pomodoro z rzędu trzeba zrobić dłuższą przerwę.

Pamiętaj, że myślenie jest pracą. Twój umysł zużywa aż 1/4 energii Twojego ciała! Pamiętając o przerwach w nauce, dajesz mu regularnie odpocząć i doładować utracone zapasy energii.  Twój mózg ma ograniczoną pojemność pamięci krótkotrwałej, dlatego potrzebuje przerw, żeby móc właściwie przetwarzać informacje i przenosić je z pamięci krótkotrwałej do długotrwałej.

Tip 2: Angażuj zmysły

Mówiliśmy już o tym nie raz w naszych wpisach. Aby nauczyć się czegoś trwale, nie wystarczy samo powtarzanie nowych informacji „na sucho” z nosem w podręczniku, zwłaszcza jeżeli chodzi o naukę języka obcego. Słuchaj (podcastów, radia, nagrań, oglądaj filmiki). Mów na głos, kiedy się uczysz. W zapamiętywaniu mogą nawet pomóc Ci zapachy, gdy możesz kojarzyć je z konkretnymi sytuacjami, w których użyjesz słów, których się uczysz. Nagrywaj się, gdy mówisz i słuchaj swojego głosu na nagraniu. Nie ograniczaj się tylko do pracy z podręcznikiem, bo zanudzisz się na śmierć.

Tip 3: Skup się na swoim życiu

Odnieś to, czego się uczysz do własnego życia. Kojarz nowe zwroty z sytuacjami, które Ci się przytrafiły. Zmieniaj teorię w praktykę. Nie musisz idealnie odwzorowywać teorii w praktyce. Często wystarczy jedynie odpowiednie symulowanie jakiejś sytuacji. Wyobrażaj sobie moment, miejsce i ludzi, kiedy zastosujesz to, czego się uczysz. W ten sposób można uatrakcyjnić nawet wyjątkowo nudne informacje, które przyswajamy.

Tip 4: Testuj się

Rób sobie proste testy, po każdej przyswojonej partii materiału. Wysiłek umysłowy związany z próbą wyciągnięcia z odmętów pamięci poprawnej odpowiedzi to świetny sposób, aby utrwalić wiedzę. Nie wymyślaj sobie skomplikowanych zadań, ale zwyczajnie postaw sobie podstawowe pytania lub postaraj się w ciągu kilku minut wypisać wszystko, co wiesz na dany temat, np. w minutę spróbuj wypisać wszystkie słówka, których uczyłeś się wczoraj. Ucz się na swoich pomyłkach, nie próbuj im na siłę zapobiegać.

Tip 5: Metoda nauczyciela

Jest to świetny sposób na gruntowne opanowanie materiału. Jeśli uczysz się z myślą, że w następnym kroku będziesz musiał przekazać zdobytą wiedzę komuś innemu, dużo skuteczniej kodujesz informacje. Podobnie dzieje się, gdy w rzeczywistości próbujesz innej osobie wytłumaczyć jakieś zagadnienie. Bardzo możliwe, że uczysz się wtedy nawet lepiej niż osoba, która Cię słucha. Tak naprawdę nie musisz rzeczywiście komuś czegoś tłumaczyć. Wystarczy, że gdy uczysz się sam wypowiadasz na głos wyjaśnienia, czy też swoje spostrzeżenia. Bądź nauczycielem dla siebie i innych, niezależnie od tego czy uczysz się w samotności czy w grupie.

Wyżej wymienione techniki wydają się być dziecinnie proste, i takie też są! Być może nawet sam korzystałeś z któreś z nich, nie wiedząc nawet, że jest to jakaś technika. Jeśli tak, to mamy nadzieję, że zauważyłeś poprawę w jakości i szybkości zapamiętywania. Jeżeli nie miałeś jeszcze okazji wypróbować tych technik, to koniecznie spróbuj! Nie wymagają one zbyt wielkich zmian w sposobie uczenia się, ale robią ogromną różnicę. Na dziś to już wszystko, ale zapraszamy na nasz kolejny wpis z serii 5 Tips Tuesday, w którym zdradzimy więcej trików na skuteczne zapamiętywanie. See you soon!

Przeczytaj również

Pozostańmy w kontakcie.

Bądź na bieżąco, zapisując się do naszego newslettera.

  • Placówka egzaminacyjna british council Szkoła Angielskiego Ostrołęka Siedlce Łomża Łuków
  • Patronat British Council Szkoła Angielskiego Ostrołęka Siedlce Łomża Łuków
  • Akredytacja kuratorium oświaty Szkoła Angielskiego Ostrołęka Siedlce Łomża Łuków
  • Akredytacja Centrum Egzaminacyjnego Szkoła Angielskiego Ostrołęka Siedlce Łomża Łuków
  • Akredytacja Cambridge Dni wolne Szkoła Angielskiego Ostrołęka Siedlce Łomża Łuków
Copyright © ALMA MATER 2021