fbpx

23 lis 2021

5 Tips Tuesday: (Nie)banalne sposoby na skuteczne zapamiętywanie cz. II

Wracamy do tematu skutecznych sposobów na zapamiętywanie i dziś mamy dla Was obiecaną drugą część. W poprzednim wpisie omawialiśmy następujące 5 technik: Technika Pomodoro, Angażuj zmysły, Skup się na swoim życiu, Testuj się, Metoda nauczyciela. A oto dzisiejsza piątka, o której możecie przeczytać na naszym blogu:

Tip 1: Stare dobre fiszki

Ta stara metoda to prosty sposób na sprawdzenie i ugruntowanie swojej wiedzy bez stresu i oszukiwania. Fiszka to zwykły kartonik, na którym na jednej stronie napisane jest zadanie, pytanie lub definicja, a na drugiej widnieje odpowiedź. Przeczytaj polecenie, poszukaj w głowie prawidłowego rozwiązania i sprawdź, czy masz rację. Ta metoda świetnie sprawdza się przy nauce słówek. Możesz samodzielnie stworzyć fiszki z kawałków papieru, które najlepiej umieszczać w pudełku z przegródkami (najlepiej 5 przegródek). Po każdej poprawnej odpowiedzi możesz przenieść fiszkę do kolejnej przegródki, aż każdą informację powtórzysz co najmniej 5 razy. Możesz również skorzystać z fiszek online, np. na takich stronach jak Quizlet, czy Fiszkoteka. Co jest takiego fantastycznego w fiszkach? Otóż pozwolą Ci one skupić uwagę na rzeczach, z którymi masz większy problem. Powtarzasz je wtedy dużo częściej (do momentu gdy nie opuszczą ostatniej przegródki). Taka zabawa może być też dużo bardziej satysfakcjonująca niż zwyczajne patrzenie w zeszyt błędnym wzrokiem.

Tip 2: Zmieniaj miejsce

Zmieniaj miejsce, w którym się uczysz. Oklepana zasada stałego i cichego miejsca do nauki nie znajduje oparcia w pracach naukowych. To właśnie różnorodność miejsc do nauki tworzy dodatkowe miejsce w pamięci, o które może się zahaczyć przyswajana informacja. Nie musisz od razu rzucać wszystkiego i jechać się uczyć w Bieszczady. Wystarczy drobna zmiana, np. raz ucz się w pokoju, raz na balkonie, a innym razem w parku.

Tip 3: Słowa kluczowe

Jest to świetna technika, w której możemy wykazać się kreatywnością. Przydatna w zapamiętywaniu nowych słówek. Zasadniczo polega ona na kojarzeniu podobnych w brzmieniu słów z języka obcego z wyrazami z naszego rodzimego języka. Próbujemy powiązać oba te słowa ze sobą, używając do tego naszej wyobraźni. Nasze skojarzenia powinniśmy starać się tworzyć w ten sposób, aby ująć w nich również znaczenie obcego wyrazu. Dla przykładu weźmy angielskie słowo plum, czyli śliwka. Chcąc zapamiętać to słówko, możemy np. wyobrazić sobie dużą śliwkę, która wpada do wody i robi plum!

Skuteczność metody słów kluczowych wynika z głębszego poziomu przetwarzania informacji, niż zwykłe uczenie się przez wielokrotne powtarzanie. Poprzez wyszukiwanie podobieństw i tworzenie skojarzeń między słowami języka obcego i naszego języka ojczystego w proces zapamiętywania angażujemy zarówno myślenie analityczne, jak i naszą wyobraźnię i kreatywność.

Tip 4: Metoda pierwszych liter

Jeśli masz do zapamiętania ciąg danych, które koniecznie muszą wystąpić w określonej kolejności, zastosuj tę właśnie metodę. Polega ona na tworzeniu czegoś w rodzaju wierszyka, którego słowa zaczynają się od konkretnych liter. Dla przykładu przyjmijmy, że masz problem z zapamiętaniem dni tygodnia po angielsku (Monday, Tuesday, Wednesday, Thursday, Friday, Saturday, Sunday). Zapisz na kartce pierwsze litery tych słów i stwórz z nich zupełnie nowe zdanie. Nie musi ono mieć głębokiego sensu  – ważne, żebyś zapamiętał!

Mały Tadek Wyrzucił Twoje Farbki Spychając Stół

Tip 5: Immersja

Immersja to częściowe zanurzenie, np. w przyswajanym języku obcym. Słówko ‘częściowe’ jest tutaj istotne. Całkowitym zanurzeniem nazywamy submersję, która nie daje tak dobrych rezultatów jak właśnie immersja. To efekt większego stresu oraz frustracji towarzyszącej braku wiedzy. Dlatego też, aby nauczyć się języka obcego, wcale nie musisz wyjeżdżać do kraju, w którym się go używa. Skuteczna, często nawet z lepszymi rezultatami, będzie nauka w domu, gdy odpowiednio otoczysz się obcojęzycznymi bodźcami, np. zmień język w telefonie, oglądaj filmy, słuchaj radia, czy podcastów w danym języku, czytaj książki (możesz zacząć od książek dla dzieci), czy wiadomości ze świata w języku, który chcesz przyswoić. Możesz również oznakować rzeczy w swoim pokoju/mieszkaniu samoprzylepnymi karteczkami z nazwami tych rzeczy w innym języku. Dzięki temu mimowolnie eksponujesz się na ten język. Oczywiście sama immersja nie wystarczy, żeby dobrze opanować język obcy, ale w połączeniu z innymi metodami może przynieść bardzo satysfakcjonujące efekty!

To już koniec naszych rozważań na temat skutecznego zapamiętywania, ale na pewno nie wyczerpaliśmy tematu. Ciekawych metod jest z pewnością znacznie więcej. Jeśli chcesz podzielić się z nami sposobem, który najbardziej Ci służy, śmiało daj znać w komentarzu!

Przeczytaj również

Pozostańmy w kontakcie.

Bądź na bieżąco, zapisując się do naszego newslettera.

  • Placówka egzaminacyjna british council Szkoła Angielskiego Ostrołęka Siedlce Łomża Łuków
  • Patronat British Council Szkoła Angielskiego Ostrołęka Siedlce Łomża Łuków
  • Akredytacja kuratorium oświaty Szkoła Angielskiego Ostrołęka Siedlce Łomża Łuków
  • Akredytacja Centrum Egzaminacyjnego Szkoła Angielskiego Ostrołęka Siedlce Łomża Łuków
  • Akredytacja Cambridge Dni wolne Szkoła Angielskiego Ostrołęka Siedlce Łomża Łuków
Copyright © ALMA MATER 2021