03 wrz 2021
W poprzednim wpisie odpowiadaliśmy na pytanie: Jak wrócić do nauki języka po dłuższej przerwie? W takiej sytuacji często musimy zaczynać naukę od nowa. Wiele osób jednak deklaruje, że ma już kilka takich powrotów na koncie i stale wraca do punktu wyjścia. Jeżeli właśnie dla Was nauka języka obcego zdaje się nie mieć sensu, bo stale musicie zaczynać od nowa, to na pewno dopadło was piętno wiecznie początkującego! Dziś więc skupimy się na tym, co zrobić, aby wydostać się z tego błędnego koła i w końcu przenieść się na wyższy level.
Wiecznie początkujący, to osoba, która wielokrotnie podejmowała próbę nauki języka, ale z różnych powodów przerywała ją zanim zdążyła osiągnąć poziom wyższy niż podstawowy. Powody przerwania nauki są różne, np. za mała intensywność dotychczasowych zajęć, brak zauważalnych efektów, zawyżone oczekiwania, zajęcia niedostosowane do potrzeb ucznia itp. Wszystkie te czynniki najczęściej prowadzą do utraty motywacji, przez co nauka języka schodzi na dalszy plan. Jak sprawić aby rozwijanie kompetencji językowych nie schodziło z listy priorytetów? Mamy dla Was 5 wskazówek!
Tip 1: Nastaw się na intensywną pracę
Liczyliście, że damy Wam prosty patent aby przeskoczyć na wyższy poziom? Sorry… Niestety, aby nauczyć się języka trzeba się, no cóż, uczyć. Jeżeli waszą intencją jest przejście z A2 na B1, czy też B1 na B2 czeka Was dużo pracy. Najlepsze efekty osiąga się jeżeli praca jest naprawdę intensywna. Zajęcia 1:1 z lektorem raz w tygodniu i odrobiona praca domowa to za mało. Nastawcie się więc od razu na konkretną harówkę, która z drugiej strony wcale nie musi być mecząca, jeżeli np. znajdziecie dobrego nauczyciela.
Tip 2: Znajdź dobrego nauczyciela
Mówiliśmy już o tym w poprzednim wpisie. Samemu często trudno jest wytrwać w swoim postanowieniu. W tym wypadku przyda się osoba, która nie tylko będzie pomocna swoją wiedzą, ale też będzie kontrolować postępy i motywować (czyt. zmuszać ) do dalszej pracy. Dobrym rozwiązaniem są też zajęcia grupowe w szkole językowej. Tutaj dodatkowym motywatorem jest grupa. Po pierwsze nikt nie chce wypaść słabo na tle innych, a po drugie razem zawsze raźniej 😉
Tip 3: Korzystaj z różnych pomocy naukowych
W dzisiejszych czasach mamy dostęp do mnóstwa darmowych pomocy naukowych. Zwłaszcza jeżeli chodzi o język angielski. Możemy wspomóc swoją naukę z lektorem, czy w szkole językowej , np. poprzez korzystanie z różnego rodzaju aplikacji na telefon do nauki słówek, czy gramatyki, czytając różnego rodzaju teksy w internecie, słuchając podcastów, czy oglądając filmy i seriale. Takie urozmaicenie sprawia, że nauka języka przestaje nam się kojarzyć z czymś nudnym i monotonnym.
Tip 4: Samodzielna praca
Tak jak już wcześniej wspomnieliśmy, same zajęcia z lektorem nie wystarczą. Bardzo istotna jest też praca samodzielna. Aby wiedza zdążyła się dobrze zagruntować w głowie, trzeba na spokojnie przeanalizować nowy materiał. Najlepsze i najszybsze efekty może dać połączenie kilku metod nauczania, np. dwa razy w tygodniu zajęcia w szkole językowej, do tego stosowanie narzędzi do utrwalania słownictwa, np. Quizlet, czy Fiszkoteka, kilka razy w tygodniu słuchanie podcastów, np. na Spotify, i oglądanie filmów w oryginale. Im bardziej regularny będzie Wasz kontakt z językiem, tym szybciej osiągnięcie bardziej zaawansowany poziom.
Tip 5: Nie poddawaj się!
Nawet jeżeli postępy idą powoli, nie przestawaj się uczyć! To najgorsze, co możesz zrobić. Każda dłuższa przerwa to krok lub nawet dwa w tył. Lepiej więc iść wolno, ale do przodu!
Mamy nadzieję, że dzisiejszy wpis był dla Was pomocny. Kolejne 5 wskazówek już za tydzień! A może chcielibyście, abyśmy poruszyli jakiś konkretny temat? Dajcie znać w komentarzu, jaki artykuł był by dla Was interesujący. Have a wonderful rest of the week!